07 بهمن 1400 ساعت 17:45

 

شهر رباط کریم 

شهرستان رباط کریم از هزاران سال قبل نیز از مراکز تمدن و زندگی بوده و آثار متعدد باستانی که در سال 69 و آواخر 73 در حوالی رباط کریم از شش هزار سال قبل تا دوران قاجاریه بدست آمده مبین این ادعاست. مضافاٌ اینکه در حوالی بازارک معروف به چاله بازارک کارشناسان بر این باورند که روستا یا شهری در زیر خاک مدفون شده است.

سابقه شهر رباط کریم بسیار زیاد نبوده و بطوریکه از قرائن و دلایل موجود برمی آید سابقه تاریخی آن حدود 280 سال می باشد.

 

محدوده سابق رباط کریم بیش از 3 الی 4 هکتار نبوده و خانه های روستایی در اطراف کاروانسراها جای داشته است و بعد از اینکه رباط کریم تا حدودی توسعه یافت دارای چهار دروازه گردید که به ترتیب به شمال ، جنوب ، مشرق و مغرب منتهی می شد بطوریکه آثار دروازه غربی آن نزدیک امامزاده محمد تقی تا چندی قبل نیز به چشم می خورد ، بعدها با توسعه شهر رباط کریم و احداث باغهای میوه کنترل دروازه ها از بین رفت و خیابانها و کوچه های فراوانی احداث گردید.

شهرستان رباط کریم تا قبل از سال ۱۳۵۹ به صورت دهستان و از توابع شهرستان کرج بوده، سپس در سال ۱۳۵۹ به صورت بخش اداره می شد و با انتزاع شهرستان شهریار از کرج رباط کریم نیز به عنوان بخشی از شهرستان مذکور در آمد تا اینکه در سال ۱۳۷۵ به صورت شهرستان مستقل با دو بخش مرکزی و گلستان و چهاردهستان منجیل آباد، امامزاده ابوطالب، اسماعیل آباد و میمنت به تصویب هیئت محترم وزیران رسید و به دنبال آن با استقرار فرمانداری، کلیه ادارات و ارگانهای دولتی در منطقه مستقر و هم اینک به طور فعال مشغول سرویس دهی می باشند.

 

میزان جمعیت  

 براساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 90 جمعیت شهرستان رباط کریم 195000 اعلام شده است که از این جمعیت 71632 نفر در شهر رباط کریم ، 26154 نفر در نصیرشهر ، 23769 در شهر جدید پرند و 57768 نفر نیز در روستاهای تابعه شهرستان ساکن هستند .

از سوی دیگر شهر جدید پرند در این شهرستان بر مبنای ضرورت اسکان بخشی از سرریز جمعیت شهری تهران ایجاد گردیده است و به موجب جایگاه و موقعیت مناسب آن شامل آزادراههای ارتباطی مناسب و دسترسی آسان به آزادراههای تهران- ساوه و تهران قم، پروژه های بزرگ همجوار همانند فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) ، مراکز علمی همانند دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور، هوای صاف و به دور از آلودگی های تهران، همچنین برنامه ریزی جهت اجرای پروژه هایی نظیر پروژه تفریحی، ورزشی، گردشگری و اقامتی به نام سرزمین ایرانیان ، مجموعه ورزشی کارتینگ، نمایشگاه بین المللی و ایجاد شهرک صنعتی و قطعاً یکی از بهترین شهرهای ساخته شده در دهه های اخیر قلمداد خواهد شد.

علاوه بر آن تخصیص سهمیه 110 هزار واحد مسکن مهر به شهر جدید پرند و فعالیت چشمگیر دولت خدمتگزار در اجرای وعده واگذاری مسکن به محرومین که الحمداله در مراحل پایانی ساخت مسکن و واگذاری آن به متقاضیان قرار دارد، باعث گردیده است تمایل به سرمایه گذاری در شهر جدید پرند و خرید مسکن و متعاقب آن اسکان شهروندان افزایش یافته و در آینده ای نزدیک با واگذاری ساختمانهای تکمیل شده مسکن مهر،افق جمعیتی پیش بینی شده برای این شهرمبنی بر اسکان700 هزار نفر محقق خواهد شد.

از لحاظ مسائل نژادی، قومی وقبیله ای و گویشهای زبانی در بخش مرکزی مردم شهر رباط کریم و روستاهای دهستان وهن آباد فارسی زبان بوده و از نظر فرهنگی به فرهنگ مردم «ری» نزدیک می باشند و روستاهای دهستـان امامزاده ابوطالب هم فـارس زبان بوده ولـی روستاهای دهستان منجیل آباد تـرک زبان می باشند . همچنین در شهر رباط کریم جمعیت یزدی ها نیز قابل ملاحظه است . کردها ، لرها ، گیلک ها و مازنی ها از اقوام دیگر ساکن در این شهرستان می باشند .

شهر رباط کریم و روستاهای بخش مرکزی بیشتر به زبان  فارسی محاوره می نمایند البته شایان ذکر است هم اکنون به دلیل مهاجرت زیاد هم میهنان آذری زبان به این منطقه زبان ترکی جایگاه قابل ملاحظه ای در شهرستان دارد.

 

راههــا

قبل از احداث محور تهران ساوه و جاده های آسفالت و شوسه و راه آهن تهران جنوب ، جاده کاروانرو از داخل رباط کریم عبور و به تهران ، ری ، خراسان و قزوین منشعب و منتهی می شد که بقایای پل سنگی قدیمی بر روی رودخانه کرج در غرب شهر رباط کریم در محله بازارک را می توان مشاهده کرد.

در سطح منطقه رباط کریم برای اکثر روستاها ، قلعه ها و حصارهای مستحکمی وجود داشته که دارای دیوارهای بلند و برج و باروی بودند و آثار برخی از آنها در سطح دهستانهای امامزاده ابوطالب ( آدران ) ، اسماعیل آباد و منجیل آباد نظیر قلعه های آدران ، اورین ، اسماعیل آباد ، میمون آباد ، وجه آباد ، حصارمهتر ، انجم آباد و بازارک همچنان به چشم می خورد.

 

این بناها به لحاظ استحکام و نوع ساخت اماکن مطمئن و امنی برای زندگی جمعی و روستائیان به حساب می آمده و ساخت بیشتر قلعه های مورد اشاره به دوران حکام قاجاریه باز می گردند.

 

ظرفیت ها و پتانسیل های موجود

 

* همجواري با فرودگاه بين المللي امام خميني (ره)  .

* استقرار بیش از  2000 واحد صنعتي در دو شهرك صنعتي مصوب نصيرشهر و پرند و در مناطق صنعتی شهید زواره ای، کاظم آباد ، ده حسن، سپیدار.

* قرار گرفتن در مسیر آزاد راههای تهران ساوه و آزاد راه تهران قم ، جاده ترانزيتي تهران-  ساوه ، راه آهن تهران- جنوب و راه آهن تهران قم.

* وجود 4 دانشگاه در شهرستان با 28000 نفر دانشجو

* وجود 9 هزار هكتار زمين زيركشت با 170000 تن محصولات زراعي.

* اجراي چندین پروژه ملّي انتقال آب نظیر کانال محمدیه ، کانال نواب و وجود منابع و ذخایر مطمئن و پایدار آب .

* استقرار سيلوي 120 هزار تني در مجتمع شهيد مدرس.

* احداث نمایشگاه های بین المللی کشور در شهر جدید پرند .

* خط مترو در حال احداث و ایجاد ارتباط سریع و بدون ترافیک با شهر تهران .

* وجود زیر ساختهای مطمئن و مناسب مخابراتی ، برق ، انرژی و .

* دسترسی آسان به بازار و مراکز عرضه تولیدات و محصولات مراکز صنعتی .

 

* وجود مراكز نظامي و انتظامي ( لشگر 23 تكاور ، گروه 33 توپخانه ، گروه 99 پدافند هوايي)

 

 

 

 

 

 

تابلو اعلانات

Back to Top

Template Design:aron Group